Αγγλία γίναμε : Φινάλε α’ γύρου την προπαραμονή Χριστουγέννων


Το πρωτάθλημα της Super League αφού πέρασε από χίλια κύματα αρχίζει στις 25 Αυγούστου. Ο συνεταιρισμός ανακοίνωσε την Παρασκευή (10/8) τις ημερομηνίες των 30 αγωνιστικών. Η αυλαία του πρωταθλήματος θα γίνει στις 25/8 και το φινάλε του α’ γύρου στις 22-23/12, λίγο πριν από τα Χριστούγεννα, κατά τα Αγγλικά πρότυπα.

Ο β’ γύρος θα αρχίσεις στις 12/1 και το πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί στις 5 Μαϊου.

Αναλυτικά το πλήρες αγωνιστικό πρόγραμμα:

1η (25-26-27/8) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 16η (12-13-14/1)

Ξάνθη-Παναθηναϊκός

ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα

Παναιτωλικός-Ατρόμητος

Πανιώνιος-ΟΦΗ

Λαμία-Αρης

ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης

Ολυμπιακός-Λεβαδειακός

Απόλλων Σμύρνης-Λάρισα

2η (1-2/9) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 17η (19-20-21/1)

Παναιτωλικός-ΟΦΗ

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ

Ατρόμητος-Ξάνθη

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ

Παναθηναϊκός-Λαμία

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα

Αρης-ΑΕΛ

Λεβαδειακός-Απόλλων Σμύρνης

3η (15-16-17/9) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 18η (26-27-28/1)

ΟΦΗ-ΠΑΟΚ

Ξάνθη-Παναιτωλικός

ΑΕΚ-Πανιώνιος

Λαμία-Ατρόμητος

Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης

ΑΕΛ-Παναθηναϊκός

Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΣ Γιάννινα

Αρης-Λεβαδειακός

4η (22-23-24/9) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 19η (2-3-4/2)

Ξάνθη-ΟΦΗ

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Παναιτωλικός-Λαμία

Πανιώνιος-Ολυμπιακός

Ατρόμητος-ΑΕΛ

Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης

Παναθηναϊκός-Λεβαδειακός

ΠΑΣ Γιάννινα-Αρης

5η (29-30/9) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 20ή (9-10-11/2)

ΟΦΗ-ΑΕΚ

Λαμία-Ξάνθη

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ

ΑΕΛ-Παναιτωλικός

Απόλλων Σμύρνης-Πανιώνιος

Λεβαδειακός-Ατρόμητος

Αρης-Αστέρας Τρίπολης

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα

6η (6-7/10) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 21η (16-17-18/2)

Λαμία-ΟΦΗ

ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Ξάνθη-ΑΕΛ

ΠΑΟΚ-Απόλλων Σμύρνης

Παναιτωλικός-Λεβαδειακός

Πανιώνιος-Αρης

Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα

Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός

7η (20-21-22/10) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 22η (23-24-25/2)

ΟΦΗ-Ολυμπιακός

ΑΕΛ-Λαμία

Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ

Λεβαδειακός-Ξάνθη

Αρης-ΠΑΟΚ

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος

Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης

8η (27-28-29/10) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 23η (2-3-4/3)

ΑΕΛ-ΟΦΗ

Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης

Λαμία-Λεβαδειακός

ΑΕΚ-Αρης

Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης

Πανιώνιος-Ατρόμητος

9η (3-4-5/11) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 24η (9-10-11/3)

ΟΦΗ-Απόλλων Σμύρνης

Λεβαδειακός-ΑΕΛ

Αρης-Ολυμπιακός

ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ

Αστέρας Τρίπολης-Ξάνθη

Ατρόμητος-ΠΑΟΚ

Πανιώνιος-Παναιτωλικός

10η (10-11/11) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 25η (16-17/3)

Λεβαδειακός-ΟΦΗ

Απόλλων Σμύρνης-Αρης

ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Λαμία-Αστέρας Τρίπολης

ΑΕΚ-Ατρόμητος

11η (24-25-26/11) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 26η (30-31/3, 1/4)

ΟΦΗ-Αρης
ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός
Παναθηναϊκός-Απόλλων Σμύρνης
Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΛ
Ατρόμητος-Ολυμπιακός
Πανιώνιος-Λαμία
Παναιτωλικός-ΑΕΚ
ΠΑΟΚ-Ξάνθη

12η (1-2-3/12) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 27η (6-7-8/4)

ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ
Αρης-Παναθηναϊκός
Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης
Απόλλων Σμύρνης-Ατρόμητος
ΑΕΛ-Πανιώνιος
Ολυμπιακός-Παναιτωλικός
Λαμία-ΠΑΟΚ
ΑΕΚ-Ξάνθη

13η (8-9-10/12) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 28η (14/4)

ΟΦΗ-Παναθηναϊκός
Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΣ Γιάννινα
Ατρόμητος-Αρης
Πανιώνιος-Λεβαδειακός
Παναιτωλικός-Απόλλων Σμύρνης
ΠΑΟΚ-ΑΕΛ
Ξάνθη-Ολυμπιακός
ΑΕΚ-Λαμία

14η (15-16-17/12) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 29η (21/4)

Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ
Παναθηναϊκός-Ατρόμητος
ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος
Αρης-Παναιτωλικός
Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ
Απόλλων Σμύρνης-Ξάνθη
ΑΕΛ-ΑΕΚ
Ολυμπιακός-Λαμία

15η (22-23/12) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – 30ή (5/5)

ΟΦΗ-Ατρόμητος
Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης
Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός
ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα
Ξάνθη-Αρης
ΑΕΚ-Λεβαδειακός
Λαμία-Απόλλων Σμύρνης
Ολυμπιακός-ΑΕΛ

 

Οι ημερομηνίες των ντέρμπι

Όσον αφορά τα ντέρμπι, το πρώτο είναι η κόντρα των «δικέφαλων» αετών ΠΑΟΚ και ΑΕΚ (22-24/9).

Το ντέρμπι των «αιωνίων» τον α’ γύρο θα διεξαχθεί στις 10-11/11 και στον β’ γύρο στις 16-17/3.

Α’ ΓΥΡΟΣ

4η αγωνιστική: ΠΑΟΚ-ΑΕΚ (22-24/9)

5η αγωνιστική: Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ (29-30/9-1/10)

6η αγωνιστική: ΑΕΚ-Ολυμπιακός (6-7/10)

7η αγωνιστική: Άρης-ΠΑΟΚ (20-22/10/18)

8η αγωνιστική: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός (27-29/10)

9η αγωνιστική: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ (3-5/11)

10η αγωνιστική: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός (10-11/11)

Β’ ΓΥΡΟΣ

19η αγωνιστική: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ (2-4/2)

20η αγωνιστική: ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός (9-11/2) )

21η αγωνιστική: Ολυμπιακός-ΑΕΚ (16-18/2

22η αγωνιστική: ΠΑΟΚ-Άρης (22-25/2)

23η αγωνιστική: Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ (2-4/3)

24η αγωνιστική: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός (9-11/3)

25η αγωνιστική: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός (16-17/3)



Πηγή